FAQ
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym.
Pozwala na oddłużenie osób, które nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Dotyczy osób prywatnych niewykonujących działalności gospodarczej. Pozwala umorzyć częściowo lub w całości zobowiązania.
Pozwala rozpocząć nowe życie bez długów.
Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje upadłości konsumenckiej. Odpowiednie rozwiązanie dopasujemy do twojej sytuacji.
Najważniejsze jest to, że dochodzi do oddłużenia i umorzenia częściowego lub całkowitego długu. Jednak tracimy ewentualnie posiadany majątek, zarząd nad majątkiem, oraz część wynagrodzenia do momentu ustalenia planu spłaty.
Po zakończeniu postępowania zaczynasz nowe życie bez długów, otrzymujesz drugą szansę.
- Niewypłacalność – jeżeli utraciłeś lub tracisz możliwość spłaty swoich zobowiązań niezależnie od okoliczności
- Na dzień składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie możesz prowadzić działalności gospodarczej
Każda osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Wniosek może być złożony zarówno przez dłużnika jak i wierzyciela
Bardzo ważne jest przygotowanie się do postępowania i przygotowanie wniosku. Setki postępowań, w których uczestniczyliśmy to bezcenne źródło praktycznej wiedzy. Dzięki temu przeprowadzimy Cię przez ten skomplikowany i trudny proces bez problemów i niespodzianek.
Przeprowadzimy Cię przez każdy z poniższych etapów:
- Przygotowanie oraz złożenie wniosku w sądzie.
- Rozpoznanie wniosku przez sąd.
- Postępowanie po ogłoszeniu upadłości.
- Plan spłaty wierzycieli.
- Zatwierdzenie planu spłaty przez sąd.
Dostaniesz od nas listę niezbędnych dokumentów, które są potrzebne do ogłoszenia upadłości. Kluczowe są informacje dotyczące twoich zobowiązań.
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego zarząd nad majątkiem upadłego przejmuje syndyk, a majątek staje się masą upadłości.
Pamiętaj, że są różne rodzaje upadłości.
Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej określona ustawą część twojego wynagrodzenia wchodzi w skład masy upadłości. Można złożyć wniosek o zwiększenie kwoty wolnej od zajęcia tak, żeby uwzględniała Twoją aktualną sytuację życiową.
Upadłość może zakończyć się całkowitym umorzeniem zobowiązań. Jeśli nie dojdzie umorzenia, otrzymujesz indywidualny plany spłaty. Plan spłaty uwzględnia twoją sytuację życiową, może zostać ustalony na okres od 3-7 lat, ale w wyjątkowej sytuacji może być krótszy.
W razie zmiany w sytuacji życiowej istnieje możliwość wnioskowania o zmianę lub czasowe zawieszenie planu spłaty.
Nieruchomość staje się masą upadłości po jej ogłoszeniu. Syndyk będzie próbował ją sprzedać. Dłużnik może odzyskać część kwoty ze sprzedaży nieruchomości, otrzyma on kwotę o równowartości przeciętnego najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub pobliskiej miejscowości za okres 12 lub 24 miesięcy.
Pamiętaj, że są prawne metody ochrony majątku.
Łączy interesy upadłego i wierzycieli. Syndyk jest organem postępowania upadłościowego. Jest powoływany przez sąd w momencie ogłoszenia upadłości. By lepiej zobrazować jaka jest jego rola można powiedzieć, że jest urzędnikiem sądowym, który weryfikuje to co zostało wskazane we wniosku o ogłoszenie upadłości ze stanem faktycznym. Zadaniem syndyka jest objęcie zarządu nad majątkiem upadłego, sporządzenie spisu inwentarza, oszacowanie majątku oraz przygotowanie planu spłaty.
Ponadto jego zadaniem jest spieniężenie Twojego majątku i określenie możliwości spłaty zobowiązań.
Zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem.
Nie podlegają umorzeniu również zobowiązania, które zostaną umyślnie ujawnione, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu
Alimenty, grzywny, renty z tytułu odszkodowania, wyroki karne.
Postępowanie upadłościowe dedykowane jest osobom niewypłacalnym, w trudnej sytuacji finansowej. Wiemy w jakiej sytuacji znajdujesz się będąc dłużnikiem, dlatego możesz liczyć na płatność dopasowaną do Twoich możliwości i odzwierciedlającą nakład pracy, który mamy do wykonania. O wszystkich kosztach poinformujemy Cię po analizie Twojej sytuacji.